Co jest potrzebne by prowadzić własną restaurację?

Dobry pomysł na biznes to połowa sukcesu. Oczywiście sam pomysł nie jest gwarancją tego, że całe przedsięwzięcie się uda. Istotny jest także sposób realizacji, jak również zdobycie środków finansowych na pokrycie inwestycji. Przed założeniem działalności gospodarczej warto zrobić profesjonalny biznesplan, aby sprawdzić jej opłacalność. Szczególnie istotne jest rozeznanie konkurencji na lokalnym rynku oraz sprawdzenie tego, jak wygląda kwestia zapotrzebowania społecznego na określony produkt czy usługę.

Własna restauracja – z pasji do gotowania – krótka historia

Nie każdy, kto umie i lubi gotować będzie miał własną restaurację, jednak ciężko jest wyobrazić sobie prowadzenie takiego biznesu, jeżeli kulinaria nie są prawdziwą pasją. Oczywiście, dysponując wystarczającymi środkami finansowymi, można przyjąć rolę managera i zatrudnić szefa kuchni, lecz wówczas prowadzenie restauracji nie będzie się w żaden sposób wiązało z czerpaniem przyjemności z gotowania dla gości. Praca dająca satysfakcję to luksus w dzisiejszych czasach, a praca na własny rachunek, która pozwala realizować pasję, to bez wątpienia prawdziwa perełka.

Od czego zacząć realizować pomysł o stworzeniu restauracji?

Rejestracja własnej firmy to obecnie przysłowiowa bułka z masłem. Wypełnienie i przesłanie internetowego wniosku trwa zaledwie kilka minut. Zdecydowanie więcej czasu zabiorą inne czynności, takie jak znalezienie odpowiedniego lokalu czy zdobycie niezbędnych środków finansowych. Czym kierować się przy wyborze lokalizacji? Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie o profil działalności restauracji. Czy będzie ona nastawiona w dużej mierze na turystów, czy może raczej na lokalnych mieszkańców? Czynsz w kamienicy zlokalizowanej w centrum miasteczka będzie z pewnością wyższy niż na jego peryferiach, jednak mając dogodną lokalizację, można liczyć na większe zyski. Kalkulacji trzeba dokonać już samemu.

Skąd pozyskać pieniądze na otwarcie restauracji?

Jeżeli ktoś nie ma wystarczających oszczędności na taką inwestycję, to najlepszym pomysłem będzie preferencyjny kredyt bankowy na nową firmę. Oprocentowanie jest stosunkowo niskie, oczywiście wszystko zależy od konkretnej oferty banku oraz od zdolności kredytowej osoby, która będzie się starała o tego typu środki finansowe. Spłatę kredytu można rozłożyć na dogodną ilość rat, jednak im wcześniej spłaci się zobowiązanie finansowe, tym szybciej biznes zacznie generować zysk na czysto, z którego można będzie finansować kolejne inwestycje.