Wybór fotografa dla pary młodej

Ślub jest wyjątkowym dniem dla pary młodej. To właśnie w tym dniu ślubują sobie miłość na oczach świadków. Warto więc zadbać o to, aby ten dzień został uwieczniony nie tylko we wspomnieniach pary oraz ich gości, ale również na wykonywanych w trakcie ceremonii zdjęciach. Należy jednak przy tym pamiętać, że aby pamiątka była dobrej jakości oraz spełniała nasze oczekiwania powinniśmy zatrudnić do tego celu profesjonalnego fotografa. Czym się jednak kierować przy jego wyborze, aby te piękne chwile zostały uwiecznione w odpowiedni sposób?

Zapoznawanie się z portfolio

Najlepszą wizytówką każdego fotografa jest jego portfolio, czyli zbiór zdjęć, które wykonał już wcześniej. Powinniśmy poświęcić szczególną uwagę na ich oglądanie ze względu na to, że to właśnie one pokażą nam jak pracuje oraz czy fotografia jest jego pasją. Nie ma ściśle określonych kryteriów, którymi należy się kierować w wyborze. Istotne są nasze odczucia przy oglądaniu portfolio. Ich styl powinien nam odpowiadać. Należy jednak przy tym pamiętać, że w portfolio fotograf umieszcza jedynie najlepsze według siebie ujęcia, a każda para dostaje cały zbiór zdjęć. Warto więc dotrzeć do całych reportaży ślubnych. Przed dokonaniem wyboru warto również poprosić o ich fizyczną wersję. Często bowiem pary zamawiają zdjęcia w gotowych albumach, a ich zobaczenie również pozwoli nam na ocenę tego, czy styl fotografa nam odpowiada.

Zapoznanie się z ofertą

Każdy fotograf posiada różne oferty, z których możemy skorzystać. Powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym ile zdjęć chcemy posiadać. Należy jednak przy tym mieć na uwadze, że to nie ich ilość, a jakość jest istotna. Każde zdjęcie powinno być staranie wybrane przez fotografa oraz poddane obróbce graficznej. Oferta może znacząco różnić się w zależności od liczby zdjęć, godzin pracy czy dodatkowych materiałów, na przykład albumów czy nośników danych. Warto więc konkretnie zastanowić się na czym nam zależy i nie schodzić poniżej tych wymagań.

Osobiste spotkanie

Wiele osób pomija ten element, jednak jest on niezwykle istotny dla uzyskania pewności, że współpraca będzie owocna. To właśnie podczas osobistego spotkania jesteśmy w stanie stwierdzić jak się czujemy w jego obecności, a jest to gwarancją udanych zdjęć. Atmosfera powinna więc być swobodna. Fotograf będzie przecież spędzał z parą dużo czasu, niejednokrotnie wydając różne polecenia. Nie można więc dopuścić do tego, aby do tego zadania została wybrana osoba, przy której czujemy się skrępowani. Poza tym, osobiste spotkanie to również ważny aspekt dla fotografa, który dzięki temu może poznać nasze oczekiwania oraz temperament. Powinno to ułatwić pracę zarówno jednej jak i drugiej stronie. Na takim spotkaniu możemy również od razu ustalić warunki współpracy. Musimy przy tym pamiętać, aby zawsze zawierać z fotografem umowę, która będzie konkretnie określać obowiązki fotografa oraz dokładną cenę usługi. Jest to bardzo istotne, aby w razie gdyby coś poszło nie po naszej myśli, na przykład fotograf z przyczyn losowych nie mógł dotrzeć na miejsce, mieć zagwarantowane wyjście awaryjne.