Wybór kredytu – Co należy uwzględnić?

Istnieje wiele momentów, w których potrzebny okazuje się dodatkowy zastrzyk gotówki. Bez względu na jaki cel chcemy ją przeznaczyć bez problemu możemy ubiegać się o kredyt. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze.

Idealny kredyt – naprawa finansów

Ogrom banków powoduje, że na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytów, z których mogą skorzystać osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowej gotówki. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie oferty będą dla nas korzystne. Z tego względu powinniśmy dokładnie porównywać interesujące nas oferty. Przed wyszukiwaniem pierwszych ofert powinniśmy jednak dokładnie określić jaka kwota kredytu nas interesuje oraz przez jaki czas chcieliby ją spłacać. Te dwa czynniki składać się będą na wysokość ponoszonej przez nas raty. Zależności między tymi parametrami możemy w bardzo prosty sposób zaobserwować korzystając ze stron, na których zamieszczony jest kalkulator rat kredytowych. Używając go w łatwy sposób możemy się przekonać czy pożyczenie danej ilości gotówki jest realne. Może okazać się, że będziemy musieli wydłużyć okres spłaty tak, aby wysokość raty nie nadwyrężała naszego domowego budżetu. Kalkulator kredytowy często połączony jest również w porównywarką kredytów, dzięki czemu po wpisaniu odpowiednich wartości wyświetlają się oferty, które są najbardziej zbliżone do naszych oczekiwań.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Podczas wyboru odpowiedniej oferty nie powinniśmy jednak skupiać się jedynie na wysokości raty czy oprocentowaniu kredytu. Głównym parametrem, na który powinniśmy zwracać uwagę jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Musimy jednak pamiętać, aby za jej pomocą porównywać jedynie kredyty o takich samych parametrach. Uwzględnia ona bowiem również opłaty dodatkowe, które będziemy ponosić w wysokości raty. Możemy obliczyć ją samodzielnie wykorzystując do tego celu kalkulator RRSO, ale musimy w tym celu znać wysokość wszystkich dodatkowych kosztów. Dobrą wiadomością jest jednak to, że każda oferta musi mieć podaną jej wysokość. Dużo lepszym wyznacznikiem jest jednak zapoznanie się z całkowitym kosztem kredytu. Posiłkowanie się samym RRSO może być bowiem złudne, zwłaszcza jeżeli chcemy porównać kredyty z różnymi rodzajami rat.

Jak sprawdza nas bank?

Przed wzięciem kredytu należy również pamiętać o tym, że każdy bank ryzykuje powierzeniem nam pieniędzy. Aby zminimalizować to ryzyko, ocenia on więc zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy. Warto mieć przy tym na uwadze, że każdy bank ma swoje własne parametry, które wykorzystuje do oceny, więc pomimo tego, że w jednym banku nasz wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony negatywnie to w drugim może okazać się inaczej. Aby jednak ocenić nasze szanse na wzięcie danego kredytu możemy wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu zorientujemy się o jaką kwotę możemy się ubiegać, a o jaką raczej nie mamy żadnych szans. Kalkulator taki porównuje wprowadzone przez nas przychody z wydatkami i na tej podstawie ocenia, czy rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu według banku.