Kredyt w banku – kto ma szansę go otrzymać?

Sytuację, gdy chciałoby się coś kupić, a na koncie bankowym brakuje pieniędzy zna niemal każdy. Pomimo tego, iż od kilkunastu lat sytuacja ekonomiczna w kraju systematycznie się poprawia, to wciąż mało osób może pochwalić się oszczędnościami, czy to na drobne i nieprzewidziane wydatki, czy też na czarną godzinę. Idealny scenariusz wolności finansowej zakłada, iż każdy powinien mieć finansową poduszkę bezpieczeństwa, która umożliwi mu swobodną egzystencję, gdy na przykład straci pracę. Jeżeli ktoś nie posiada takiego zabezpieczenia, a potrzebuje gotówki, to zostaje mu jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie kredyt gotówkowy.

Kredyty bankowe – kto ma szansę je otrzymać?

Wniosek o udzielenie pożyczki w banku może złożyć każdy, kto ukończył osiemnaście lat. Jednak pozytywna weryfikacja wniosku nie jest tak oczywista, jak może się wydawać. Duża część wniosków jest odrzucana, ponieważ bank przy ocenie zdolności kredytowej wydał negatywną opinię. Od czego zależy zdolność kredytowa? Składa się na nią wiele czynników. Im wyższa wnioskowana kwota pożyczki, tym większe niebezpieczeństwo odrzucenia wniosku, zwłaszcza jeżeli ktoś nie ma zbyt dużych dochodów. Szanse otrzymania kredytu znacznie maleją, jeżeli w przeszłości pojawiły się problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Nikłe szanse na dodatkowe pieniądze są także, gdy osoba składająca wniosek ma już zaciągnięte jakieś pożyczki.

Krótka historia – Co składa się na zdolność kredytową?

Jak wspomniano wyżej, zdolność kredytowa to bardzo złożona ocena, na którą składa się wiele czynników. Duży wpływ na decyzję wydawaną przez bank ma między innymi wysokość comiesięcznych zarobków. Należy pamiętać jednak o tym, iż nie jest to jedyny czynnik brany przy weryfikacji. Osoba, która zarabia kilkanaście tysięcy złotych i przy tym ma wysokie koszty bieżące oraz kilka zaciągniętych już zobowiązań kredytowych, ma znacznie mniejsze szanse na kredyt niż osoba z niższymi zarobkami, ale wolna od zobowiązań.

Jeżeli nie pożyczka w banku, to co?

Jest jeszcze jedna alternatywa, a mianowicie pożyczka zaciągnięta w instytucji finansowej. Oprocentowanie takiej pożyczki będzie z pewnością wyższe niż w banku, jednak droga jje udzielenia jest znacznie prostsza. Nie trzeba dostarczać zaświadczenia o dochodach, wystarczy wylegitymować się dowodem osobistym, a prosty wniosek o udzielenie pożyczki gotówkowej złożyć można przez Internet. Jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które dobrze się czują w świecie wirtualnym. Całą sprawę można załatwić nawet w jeden dzień.