Nagrody w konkursach – co warto wiedzieć na ich temat?

Nagrody w konkursach są ważnym elementem motywującym uczestników i wyróżniającym markę na tle konkurencji. Odpowiednio dobrane i atrakcyjne nagrody przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania klientów oraz wzmacniają relacje biznesowe. Warto zatem inwestować w konkursy i nagrody, aby zyskać prestiż oraz zwiększyć rozpoznawalność swojej marki. To wszystko ogromna pomoc w drodze do osiągnięcia sukcesu, dlatego warto się tym zainteresować. Co warto wiedzieć na ten temat?

Nagrody w konkursach

Nagrody w konkursach są jednym z najważniejszych elementów, które przyciągają uczestników i zachęcają do wzięcia udziału w danej rywalizacji. Zwykle są one przyznawane zwycięzcom i umożliwiają zdobycie wyróżnienia w danej dziedzinie, uznanie ze strony ekspertów, a także zwiększenie widoczności i prestiżu swojej marki lub osoby.  Dobrze dobrana nagroda powinna przede wszystkim odpowiadać charakterowi konkursu oraz oczekiwaniom uczestników. Może to być nagroda pieniężna, rzeczowa, w postaci voucherów lub doświadczenia, takiego jak wycieczka czy warsztaty. Warto zastanowić się, co najbardziej przyciągnie uwagę uczestników i czego oczekują, aby ich motywować do udziału w konkursie. Dobre nagrody w konkursach i dobrze zorganizowany konkurs pomogą też w rozpropagowaniu swojego biznesu. To może pomóc w zbudowaniu bardzo pozytywnej sieci skojarzeń w głowach potencjalnych klientów i kontrahentów, więc może to pomóc w osiągnięciu większego sukcesu na rynku i wybicie się na tle konkurencji.

Jakie obowiązki ma organizator konkursu? O czym musi pamiętać zwycięzca?

Na barach organizatora konkursu spoczywa przygotowanie całego konkursu. Organizatorem konkursu może być praktycznie każdy. W myśl ustawy konkursem jest coś, w czym dochodzi do współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Warto jednak wiedzieć, że w grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu na obszarze europejskiego obszaru gospodarczego zryczałtowany podatek dochodowy nie zawsze jest wymagany. Należnego zryczałtowanego podatku nie trzeba płacić w sytuacjach, gdy zwycięstwo dotyczy nagród otrzymanych w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa. Podatku dochodowego, który wynosi dziesięć procent nagrody z tytułu wygranych nie trzeba płacić w też w państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeśli konkurs transmitowany jest przez środki masowego przekazu – prasa, radio telewizja. Zwolnienie od podatku nagród związanych z konkursem nie trzeba też płacić, jeśli ich wartość nie przekracza dwóch tysięcy złotych.