Najpopularniejsze kierunki studiów- językowy galimatias.

Majówka dla większości ludzi jest kojarzona z błogim odpoczynkiem, dość długim urlopem, na którym można odpocząć od trosk i zmartwień codzienności. Dla maturzystów jednak to ostatni moment na usystematyzowanie wiedzy, zastosowanie się do porad nauczycieli czy odświeżenie umysłu przed zbliżającymi się egzaminami. Mimo, że świadectwa maturalne odebrane pod koniec kwietnia świecą na półkach, to nie znak, aby całkowicie pozbyć się stresu związanego z egzaminem dojrzałości. Statystycznie każdy absolwent szkoły średniej podchodzi do matury, jednak nie każdy wymaga od wyników czegoś zobowiązującego. Niektóre osoby decydują się na „gap year”, czyli roczna przerwa od nauki, którą chcą poświecić na dokładniejsze przyłożenie się do przedmiotu, jaki jest im potrzebny (ktoś, kto chce się dostać na medycynę chociażby), czasem na celebrowanie najdłuższych wakacji w życiu a czasem na znalezienie pierwszej, pełnopłatnej pracy. Osób, które chcą nieprzerwanie kontynuować naukę jest zdecydowanie więcej, dlatego tak bardzo zależy im na napisaniu egzaminu maturalnego na wystarczającym poziomie. Niewiele jest jednak osób, które z chwilą pisania matury chcą wiedzieć, jaki kierunek studiów obrać dla siebie. Z pomocą przyjść im może bogata oferta uczelni wyższych oferujących szeroką gamę kierunków, które będą w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagające i niezdecydowane oczekiwania maturzystów. Aby wybrać kierunek marzeń, często trzeba się kierować swoim sercem, ale także zainteresowaniami, gdyż nie ma lepszego pracownika, niż pracownik z pasją.

Liczne współprace międzynarodowe i rozwijający się przemysł spowodowały zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów władających językami partnerów zagranicznych. Kierunki związane z językami obcymi cieszą się dużym popytem wśród studentów, ponieważ chęć posiadania umiejętności językowych ponadprzeciętnych i zapoznanie się z kulturą poszczególnych państw dla większości abiturientów to przeważa o ich atrakcyjności. Jeśli jesteś osobą, dla której znajomość języków nie sprawia większego problemu i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat różnic kulturowych pomiędzy Polską, a innymi krajami, to z pewnością któryś z poniższych kierunków może być dla Ciebie odpowiedni!

Władasz dobrze językami obcymi? Sprawdź, czy w tych kierunkach znajdziesz swoje powołanie!

AMERYKANISTYKA Ameryka jest zarówno kontynentem, jak i krajem często odwiedzanym w celach wakacyjnych, ale również w celach biznesowych. Rynek amerykański jest dość popularnym wyborem, jeśli chodzi o współpracę pomiędzy firmami. Jeśli interesujesz się tym krajem nie tylko w celach podróżowania, ale pociąga Cię jego kultura i wiążesz z nim swoją przyszłość, to ten kierunek jest jak najbardziej dla Ciebie! Podczas studiowania wzbogacisz swoją wiedzę z zakresu wymowy amerykańskiej, leksyki amerykańskiej oraz tożsamości społecznej i politycznej USA i Kanady. Posiądziesz również wiedzę z zakresu mediów, polityki zagranicznej, historii, wielokulturowości i procesów zarządzania państwem i społeczeństwem Stanów Zjednoczonych i Kanady w dobie rewolucji informatycznej widzianych z perspektywy transatlantyckiej i globalnej. Dodatkowo poznasz informację z zakresu polityki wewnętrznej USA, procesów społeczno-politycznych w filmie amerykańskim i europejskim oraz z zakresu marketingu politycznego i reklamy. Zaznajomisz się z problematyką globalną w zakresie mediów, gospodarski światowej i polityki międzynarodowej USA. Jako absolwent możesz znaleźć zatrudnienie jako pracownik w instytucjach gospodarczych, politycznych i kulturalno-społecznych, samorządu lokalnego, agencji reklamowych, firmy medialnej oraz w centralnych i zagranicznych instytucjach medialnych.

ANGLISTYKA Język angielski to najpopularniejszy język urzędowy obowiązujący w wielu krajach na całym świecie. Dlatego też, w szkołach podstawowych i średnich, ten właśnie język jest najczęściej wybierany jako rozszerzenie. Jeśli jesteś osobą, która interesuje się językiem angielskim i chciałaby podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie, to ten kierunek jest dla Ciebie idealny! Podczas studiowania na tym kierunku studiów zyskasz wiedzę z zakresu specjalistycznej wiedzy z zakresu historii, kultury i języka angielskiego- będziesz poznawał klasyczne i ponadczasowe teksty w języku angielskim i analizować ich przekaz. Będziesz analizował i rozumieć zjawiska zachodzące w krajach anglojęzycznych, dzięki czemu powiększysz swoje umiejętności praktyczne w zakresie języka angielskiego- teorie przyswajania języka, intonacja języka angielskiego. Po odpowiednich kursach będziesz mógł posiąść pedagogiczne, dydaktyczne oraz psycholog iczne umiejętności pozwalające pracować jako nauczyciel. Dodatkowo, będziesz mógł poszerzyć swoje umiejętności w zakresie innego języka obcego. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w szkołach językowych, instytucjach MEN, firmach szkoleniowych językowych, doradca w międzynarodowych instytucjach, dziennikarz czy pracownik biura tłumaczeń.

FILOLOGIA ANGIELSKA Anglia jest krajem, który niezbyt zachęca turystów z uwagi na zmieniającą się pogodę z dnia na dzień i godziny na godzinę. Mimo to, język angielski jest najczęściej spotykanym językiem za granicą, no i dodatkowo językiem, za pomocą którego da się ze wszystkimi dogadać. Jeśli jesteś osobą, która uwielbia posługiwać się językiem angielskim i dodatkowo chciałaby wiązać z tym językiem swoją przyszłość, to zdecydowanie możesz wiązać z nim swoja przyszłość. Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu kultury, historii i literatury krajów anglojęzycznych z dokładną analizą języka angielskiego uwzględniając jego gramatyki, jak i praktycznej stylistyki. Umiejętności praktyczne podwyższysz o sprawne posługiwanie się językiem specjalistycznym, poprawne redagowanie tekstów w języku angielskim oraz znajomość literatury i jej historii w języku angielskim. Jako absolwent tego kierunku znajdziesz zatrudnienie jako translatorzy w redakcjach czy wydawnictwach, osoba odpowiedzialna za redakcję oraz korekcję tekstów w języku angielskim oraz pracownik instytucji administracyjnych obsługujących zakres tłumaczeń i przekładów.

FILOLOGIA HISZPAŃSKA Hiszpania kusi pięknymi krajobrazami, niesamowitą kulturą i przede wszystkim, wspaniałym akcentem języka hiszpańskiego. W ostatnim czasie większe zainteresowanie językiem hiszpańskim spowodowały liczne seriale wydawane właśnie w tym języku. Jeśli interesuje Cię nie tylko język hiszpański, ale również kultura całego półwyspu Iberyjskiego, to ten kierunek może okazać się dla Ciebie idealny! Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz wiedzę z zakresu historii języka hiszpańskiego, kultury i cywilizacji Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Dodatkowo będziesz uczęszczał na przedmiot dotyczący literatury autorów pochodzenia latynoskiego w USA. Będziesz posiadał wiedzę i umiejętności z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa obszaru hiszpańskojęzycznego, dorobku kulturalnego i kolonialnego Hiszpanii. Jako absolwent tego kierunku będziesz mógł znaleźć zatrudnienie w placówkach oświatowych, dyplomatycznych, rozwoju kulturalnego, ale również w biurach tłumaczeń, wydawnictwach i turystyce.

FILOLOGIA WŁOSKA Włochy są jednym z wielu krajów południowej Europy, które są najczęściej odwiedzane w celach wypoczynkowych ze względu na ich klimat i bogatą kulturę. Dodatkowo Włosi również cechują się dużym poziomem otwartości w stosunku do innych narodowości, przez co podróżnicy chętnie wybierają ten kraj jako cel swoich wojaży. Jeśli pasjonujesz się językiem włoskim, jednak oprócz tego interesuje Cię włoska kultura i obyczaje, to jest kierunek idealny dla Ciebie! Podczas studiowania tego kierunku poszerzysz swoją wiedzę z zakresu historii literatury włoskiej, praktycznej nauki języka włoskiego oraz wstępu do literaturoznawstwa. Dodatkowo poznasz podstawy języka łacińskiego, podstaw językoznawstwa i translatoryki języka włoskiego na poziomie zaawansowanym a także historii i współczesnych realiów Italii. Jako absolwent tego kierunku możesz znaleźć zatrudnienie w biurach tłumaczeń, placówkach dyplomatycznych, wydawnictwach zagranicznych, szkołach językowych i turystyce, a także jako korespondent zagraniczny.

Wymagania przedmiotowe- sprawdź, na jakie przedmioty postawić na maturze, by móc rekrutować na ww. kierunki!

Uczelnie wyższe przed każdą rekrutacją ustalają regulamin dotyczący zasad jej przeprowadzania. Zazwyczaj, najskuteczniejszą metodą jej przeprowadzania jest konkurs świadectw maturalnych, na podstawie wybranych przedmiotów ustalonych w regulaminie uczelni wyższej. Chcąc osiągnąć jak najlepszy wynik rekrutacji, warto wziąć choć jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym, co zwiększa szansę na dostanie się na listę osób przyjętych na studia. Aby móc dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego, warto jest w momencie wypełniania deklaracji maturalnej wiedzieć, jakie przedmioty są potrzebne na wybranej uczelni.
Aby wziąć udział w rekrutacji na wyżej wymienione kierunki studiów, należy wykazać się egzaminem maturalnym zdanym z następujących przedmiotów: język angielski, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, język polski, geografia, biologia, matematyka, fizyka czy chemia.

POWODZENIA MATURZYŚCI!