Plusy i minusy nawozów granulowanych i płynnych

Teoretycznie rośliny nie potrafią odróżnić składników odżywczych dostarczanych przez nawozy granulowane i płynne, ale oba mają zalety w zależności od zastosowania w rolnictwie. Występują zarówno nawozy jak i siano granulowane.

Nawozy można kategoryzować na kilka sposobów. Jednym logicznym sposobem postrzegania ich jako „granulek” i „cieczy”. Do celów tego porównania bezwodny amoniak (technicznie ciecz) nie będzie brany pod uwagę.

Nawozy granulowane

Nawozy suche są zazwyczaj wprowadzane do granulek. Mieszanki nawozów można tworzyć mieszając poszczególne granulowane nawozy o znanej analizie (np. 46-0-0, 18-46-0 i 0-0-60) w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać pożądaną mieszankę. Nawozy suche można rozsiewać w formie rozsiewu; stosowane podczas sadzenia jako opaska, często umieszczane 2 cale z boku i 2 cale poniżej nasion (umieszczenie 2 na 2); lub stosowane jako sidedress i uprawiane płytko w glebie. Gdy rolnicy mają dostęp do specjalnie zmieszanych granulowanych nawozów, mogą dostroić swój program żyzności upraw i potencjalnie poprawić wydajność produkcji roślinnej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, może to zaowocować bardziej opłacalną produkcją roślinną.

Nawozy płynne – podstawowe informacje

Popularność nawozów płynnych w ostatnich latach znacznie wzrosła. Mogą być nanoszone na grunt lub dolistnie. Płyny mogą być rozprowadzane, stosowane w aplikacji pasmowej podczas sadzenia oraz jako koszula w połowie sezonu. W przypadku stosowania dolistnego składniki odżywcze są wchłaniane przez liście i są łatwiej dostępne do użytku przez rośliny niż w przypadku stosowania naziemnego. Jednak dostępność składników odżywczych stosowanych dolistnie jest krótkotrwała i nie jest ciągła przez resztę sezonu wegetacyjnego. Stosowanie dolistne to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów w połowie sezonu lub uzupełnienie składników odżywczych stosowanych w glebie.

Chociaż nie ma różnicy w całkowitej ilości składników odżywczych dostarczanych przez nawóz granulowany lub płynny dla określonego zastosowania składników odżywczych dla roślin, istnieją różnice:

 • Przestrzenne: Odległość od korzeni roślin do składników odżywczych nawozu. Mniej ruchliwe składniki odżywcze, takie jak fosfor, nie mogą zbliżyć się do pojedynczej granulki, która je zawiera. W postaci płynnej są bardziej mobilne w roztworze wodnym gruntu.
 • Zawartość soli: Nawozy granulowane mogą być „gorące”. Korzenie mogą omijać pasmo granulowanego nawozu, który zawiera wysoki poziom azotu i potasu. Płyny są często preferowane jako „przystawka”.
 • Konsystencja: Zawartość składników odżywczych jest identyczna w każdej kropli płynnego nawozu, podczas gdy granulki mają indywidualne składniki odżywcze w każdej granulce.
 • Sprzęt: Koszt przezbrojenia sprzętu do obsługi płynnego nawozu może być przeszkodą.

Oto krótka lista zalet obu rodzajów nawozów.

Ciekły:

 • Łatwość obsługi i aplikacji (po skonfigurowaniu)
 • Łatwość mieszania
 • Jednolitość aplikacji
 • Aplikacja startowa i sezonowa
 • Mieszaj ze środkami ochrony roślin

Granulat:

 • Tańsze luzem
 • Łatwiejszy do przechowywania (nie „osiada” z czasem ani „wysala się” w chłodne dni)
 • Bardziej wydajny w przypadku ciężkich zastosowań przedzakładowych
 • Opcje o spowolnionym uwalnianiu (mocznik pokryty polimerem)