Co wziąć pod uwagę organizując szkolenia dla pracowników?

Kursy i warsztaty, to jeden z najbardziej efektywnych sposobów podnoszenia kompetencji. W stosunkowo krótkim czasie można zdobyć wartościową wiedzę, która przełoży się na jakość pracy. Oczywiście, będzie to miało miejsce jedynie pod warunkiem, że szkolenie zostanie odpowiednio przygotowane. W tej kwestii pod uwagę wziąć należy przede wszystkim jego tematykę, miejsce przeprowadzenia szkoleń, a także dodatkowe udogodnienia jak miejsce do spania dla uczestników szkoleń czy kwestia wyżywienia.

Tematyka szkoleń – kwestia priorytetowa

Chcąc podnieść kompetencje zawodowe swoich pracowników, w pierwszej kolejności trzeba zdecydować się na tematykę szkolenia. Decyzja jest o tyle trudna, że może okazać się, iż nie ma jednego kursu, z którego by mogli skorzystać wszyscy pracownicy i konieczne będzie zorganizowanie oddzielnych szkoleń dla poszczególnych działów. Kompetencje miękkie, takie jak umiejętności negocjacyjne, asertywność, odporność na stres czy rozwiązywanie sytuacji konfliktowych są na tyle uniwersalne, że mogą przydać się każdemu. Szkolenie z umiejętności miękkich warto przeprowadzić na przykład podczas wyjazdu integracyjnego pracowników firmy.

Miejsce też ma znaczenie

Jeżeli pracownicy będą mieli zapewniony dojazd na miejsce szkoleń, to mogą być one organizowane nawet w środku lasu. Jednak, gdy każdy z pracowników będzie musiał na szkolenie dotrzeć na własną rękę, to lepiej wówczas wybierać lokalizacje dostępne pod kątem połączeń komunikacji zbiorowej, mając na uwadze to, że nie każdy posiada własny środek transportu. Szkolenie można zorganizować w salach konferencyjnych, a także w wielu hotelach. Możliwości jest sporo – oferty warto przeglądać pod kątem ilości uczestników, którzy mają wziąć udział w szkoleniu. Im bardziej dopasowana będzie w tym zakresie oferta, tym bardziej atrakcyjna cenowo może się okazać.

O czym pamiętać, organizując szkolenie dla pracowników?

W sytuacji, gdy szkolenie trwa dwa dni lub też gdy kończy się późno w nocy, to warto zadbać o noclegi dla pracowników. Z pewnością chętniej wybiorą się oni na szkolenie, gdy o kwestie noclegowe nie będą się musieli martwić samodzielnie. Pokoje powinny być wygodne i zadbane, jednak nie muszą opływać w luksusy – jest to wyjazd szkoleniowy, a nie w celach towarzyskich. Miejsce noclegowe powinno być zlokalizowane jak najbliżej sali konferencyjnej, w której będzie się odbywało szkolenie. W przeciwnym razie warto pomyśleć także o transporcie uczestników szkolenia do miejsca noclegowego.

Artykuł powstał we współpracy z https://bnt-sigma.pl/Szkolenia-dla-laboratoriow-badawczych