Co zrobić, aby żywa choinka była dłużej zielona.

Choinka to najważniejsza ozdoba świątecznego domu. Żywa choinka sprawi, że w domu zapachnie lasem. Jedak, szybko gubi igły i długo nie cieszy swoim pięknym wyglądem. Co zrobić, żeby choinka przetrwała dłużej?

Wybierz odpowiednie drzewko

Wybór odpowiedniej choinki ma duży wpływ na żywotność drzewka. Na pewno, dłużej postoi choinka w doniczce niż cięta. Ponadto, roślinę w doniczce można posadzić w ogrodzie. Warto wiedzieć, że jodła dłużej wytrzyma w domu niż sosna i popularny świerk pospolity. Bez względu na gatunek, przy wyborze drzewka dobrze jest wybrać drzewko ciężkie, o elastycznych, mocno zielonych igłach.

Znajdź odpowiednie miejsce

Szukając przestrzeni dla choinki w domu, warto wybrać miejsce spokojne, oddalone od szuflad, szafek czy drzwi. Częste urazy osłabią drzewko. Dobrze jeśli do pomieszczenia nie będą miały dostępu zwierzęta domowe, które mogą zniszczyć roślinę. Warto również pamiętać, że choinka nie lubi zbyt wysokiej temperatury. Na drzewko warto wybrać pomieszczenie, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza.

Właściwie pielęgnuj drzewko

W związku z tym, że zima to sezon grzewczy, a w ogrzewanych pomieszczeniach woda szybciej paruje, warto zadbać o częste nawadnianie choinki. Zarówno choinka w doniczce, jak i cięta powinna być zabezpieczona w wodę. Ponadto, do zbiornika z wodą umieszczonego w stojaku choinki, można wrzucić kilka monet. Bilony sprawią, że do wody nie dostanie się pleśń, glony czy grzyby. Warto również do wody dodać trochę soli i cukru. Taka mieszanka to naturalny sposób na odżywienie rośliny.

Zadbaj o odpowiednie ozdoby

Wybierając ozdoby na żywą choinkę warto wybrać lekkie plastikowe bombki, papierowe czy dzianinowe ozdoby wykonane ręcznie. Ciężkie ozdoby mogą połamać gałęzie. Ponadto, od zwykłych światełek, które się nagrzewają, lepiej sprawdzą się te z żarówkami LED. Choinka nie lubi ciepła. Jeśli w mieszkaniu są małe dzieci lub zwierzęta domowe warto przyciąć kilka dolnych gałęzi.

Właściwy wybór drzewka, miejsca czy ozdób, a także prawidłowa pielęgnacja sprawią, że drzewko będzie ładne nie tylko w święta.