Jaką osłonę okienną wybrać?

Przy remoncie mieszkania koniecznie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to czym chcemy przysłonić okna. Coraz częściej odchodzi się w tym przypadku od stosowania zasłon na korzyść rolet lub żaluzji. Jeżeli i my nosimy się z zamiarem wykorzystania właśnie takiego rozwiązania w naszym domu to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Poziom naświetlenia

Podstawową z funkcji, jaką mają spełniać osłony okienne jest możliwość regulowania ilości światła w pomieszczeniu. Niesłabnącą popularnością w tym zakresie cieszą się rolety dzień-noc, które wykonane są z naprzemiennych pasów. Jeden z nich przepuszcza światło, a drugi nie, dzięki czemu w szybki prosty sposób możemy kontrolować to ile światła wpada do pomieszczenia przez okno. Poza tym, w przypadku rolet można wybrać takie, które pokryte są z zewnątrz specjalną warstwą mającą za zadanie odbijać promienie słoneczne. Powoduje to, że roleta się nie nagrzewa, a więc dodatkowo dba o to, aby w pomieszczeniu nie robiło się zbyt gorąco. Żaluzje za to pozwalają jedynie na zacienienie pokoju, co nie wpływa na odczuwanie przez domowników chłodu.

Materiał osłony

Jednym z najważniejszych czynników jest wybór materiału, z którego ma zostać wykonana żaluzja lub roleta. Żaluzje najczęściej wykonywane są z aluminium, tworzyw sztucznych lub drewna. Należy przy tym jednak pamiętać, że każdy materiał inaczej odbija słońce, na przykład aluminium bardzo szybko się nagrzewa. Rolety tworzy się na to z tkanin, na przykład bawełny lub lnu. Poza tym, zazwyczaj pokrywane są specjalną warstwą, która chroni je przed różnymi czynnikami. Dzięki temu są bardziej odporne na zabrudzenia oraz wilgoć, dzięki czemu mamy pewność, że nie ulegną deformacji. Przed zakupem warto również zapoznać się z opiniami na temat wybranego modelu. W ten sposób jesteśmy w stanie szybko zorientować się jakie są jego mocne i słabe punkty. Pamiętajmy bowiem, że zarówno w roletach jak i żaluzjach zastosowane są mechanizmy podatne na uszkodzenia. W przypadku rolet może okazać się, że sznureczki się zerwą, a żaluzje będą się zacinać. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z doświadczeniami innych użytkowników.

Sposób czyszczenia

Przy wyborze osłony okna warto zapoznać się z informacjami na temat ich czyszczenia. Pamiętać bowiem należy, że ich podatność na zabrudzenia będzie zależeć od materiału, z jakiego są wykonane. W przypadku rolet najczęściej wystarczy przetarcie ich zwilżoną szmatką, ale niektóre modele wymagają odświeżania ich odkurzaczem. Istnieją jednak również rolety, które bez problemu można ściągać i prać materiał w pralce. Tego typu osłonę warto szczególnie rozważyć jeżeli któryś z domowników jest alergikiem. Żaluzje zazwyczaj mocno się kurzą, ale za to do ich wyczyszczenia wystarczy przetarcie ich zwilżoną ściereczką. Poza tym, można zaopatrzyć się w specjalne szczotki, które bezproblemowo schodzą między lamelki, idealnie je czyszcząc. Przed zakupem żaluzji warto również dowiedzieć się czy możliwy jest ich samodzielny demontaż na wypadek gdybyśmy chcieli dokładnie je umyć.