Kalkulator BMI – jak on działa?

Wskaźnik BMI pozwala ustalić czy mamy nadwagę, niedowagę lub czy nasza waga jest prawidłowa. Jak używać kalkulatora BMI? Czy możemy sami sprawdzić czy nasza waga znajduje się w normie?

Kalkulator BMI – jak korzystać?

BMI to w skrócie Body Mass Index. Pozwala określić czy nasza waga, w stosunku do naszego wzrostu jest prawidłowa. Obliczenia wskaźnika BMI możemy dokonać w łatwy sposób, używając do tego kalkulatora BMI.

Kalkulator BMI to narzędzie, które w dzisiejszych czasach jest ogólnodostępne. Można z niego korzystać w swoim zaciszu domowym. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej strony, na której będzie można obliczyć wskaźnik masy ciała.

W odpowiednie okienka należy wpisać podstawowe dane na temat swojego ciała. W podstawowej wersji najważniejsze są waga i wzrost. W bardziej zaawansowanych wersjach zaznacza się również płeć, wiek czy ilość aktywności fizycznej.

W trakcie wpisywania danych, pamiętajmy, aby nie przekłamywać danych. Taki wynik będzie fałszywy i tak naprawdę nic nam nie powie o naszej masie ciała.

Kiedy otrzymamy wynik, powinniśmy go skontrolować z umieszczoną pod kalkulatorem tabelą. Tutaj również można spotkać dwie wersje, podstawową i rozszerzoną. Ta pierwsza uwzględnia tylko: niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę i otyłość. Druga z kolei, która zdecydowanie lepiej odzwierciedla aktualny stan jest ta z podziałem na: wychudzenie, niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga, otyłość I stopnia, otyłość II stopnia oraz otyłość III stopnia.

Kalkulator BMI nie sprawdzi się u wszystkich. W przypadku dzieci i młodzieży, wynik może nie być prawidłowy. W tym przypadku bardziej wiarygodne są siatki centylowe.

Interpretacja wskaźnika BMI

Wskaźnik BMI oblicza się na podstawie prostego wzoru:

BMI = masa ciała (kg)/wzrost2 (m)

Wyniki BMI:

BMI<18, 5 – niedowaga
18, 5-25 – prawidłowa masa ciała
25-30 – nadwaga
BMI>30 – otyłość

WHO zaleca obliczanie wskaźnika BMI, by móc ocenić stan zdrowia dorosłej osoby. Dzięki niemu będziemy w stanie stwierdzić czy jesteśmy zdrowi i dieta odchudzająca w naszym przypadku jest potrzebna.

Musimy pamiętać, że BMI nie mówi ile tkanki tłuszczowej jest u nas w organizmie. Jeżeli wynik, który pokażę nam kalkulator BMI, jest dla nas niezadowalający, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki.

Pierwszym z nich jest wizyta u dietetyka. Zdrowie jest najważniejsze i dlatego powinniśmy zacząć odchudzanie pod okiem fachowca. Dietetyk pomoże ułożyć odpowiednią dietę, którą pozwoli nam w przyjazny dla naszego organizmu sposób, zrzucić zbędne kilogramy.

Kolejnym krokiem powinna być wizyta u trenera personalnego, który zaleci odpowiednią dawkę ruchu. To ważne, aby przy otyłości lub nadwadze trenować pod okiem specjalisty. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych kontuzji i zniechęcenia do treningu.

Odchudzanie na własną rękę nie przynosi pożądanych rezultatów. Chcąc zachować zdrowie, ważna jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Wszystko powinno odbywać się pod okiem fachowców.

Pamiętajmy również, że jeśli wskaźnik BMI jest prawidłowy, to mimo wszystko i tak powinniśmy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia, zapobiega chorobom, a także zapewnia dobry humor.