Meble ogrodowe – jak je konserwować?

Każdy z nas oczekuje z niecierpliwością nadejścia pierwszych ciepłych dni po każdej zimie. Wówczas przydomowe ogrody oraz działki rekreacyjne zapełniają się ludźmi, którzy spragnieni są pierwszych promieni słońca. Wraz z jego nadejściem w meblach pojawiają się również całe zestawy mebli ogrodowych, które pozwalają nam na komfortowy odpoczynek i pełen relaks. O meble ogrodowe trzeba umiejętnie dbać, aby móc cieszyć się nimi przez wiele lat. Ze względu na specyfikę ich użytkowania, narażone są one na ciągłe działanie warunków atmosferycznych.

O każdy rodzaj mebli należy dbać w inny sposób, jednak w każdym przypadku na okres od jesieni do wiosny, warto zadbać o ich prawidłowe przezimowanie w miejscu, gdzie nie będą narażone na mróz, wilgoć oraz wiatr. Bardzo często w ogrodach można spotkać meble wykonane z drewna. Wymagają one bardziej dokładnych zabiegów pielęgnacyjnych od ich odpowiedników, które powstały z tworzywa sztucznego. Od wyboru mebli będzie zależało to jak dużo czasu poświęcimy na ich pielęgnację.

Jak dbać o meble ogrodowe?

Meble drewniane wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. Raz na kilka sezonów warto je zabezpieczyć odpowiednim impregnatem oraz ewentualnie zeszlifować ich powierzchnię w miejscach, gdzie uległa ona pęknięciom lub gdy pojawią się na niej pierwsze ubytki. Ponadto w drewnianych meblach warto smarować łączenia oraz wszystkie miejsca, gdzie drewno styka się bezpośrednio z metalowymi przedmiotami, na przykład śrubami. Drewniane meble są bardzo solidne i przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą nam przez kilka lub kilkanaście sezonów intensywnego użytkowania.

W przypadku mebli z tworzywa sztucznego, pielęgnacja wydaje się prostsza. Wystarczy regularnie czyścić je wilgotną szmatką, czasami z wykorzystaniem odpowiednich płynów. Oczywiście meble te z reguły są mniej solidne i mniej ekologiczne, jednak wciąż cieszą się dużą popularnością. Niezależnie od materiału, z którego meble stworzono, możemy je również ponownie malować, by efekty działań promieni słonecznych były mniej widoczne. Na koniec najważniejsze, byśmy cieszyli się solidnymi meblami w promieniach słońca oraz w towarzystwie bliskich nam osób.

 

Kategoria: ogród