Zalety miodu

Miód od pokoleń cieszy się uznaniem wśród ludzi. Jego właściwości pozwalają wpływać leczniczo na różne choroby i regulować pracę organizmu. Jednak odszedł on nieco w cień, kiedy upowszechniła się prostsza i szybsza produkcja cukru na światową skalę. Po latach okazało się, że sam cukier nie działa dobrze na nasze ciało doprowadzając do otyłości i nadwagi. Dlatego zasłużoną sławę zaczął odzyskiwać miód, który ponownie wkracza coraz częściej do naszych dom ów.

WŁAŚCIWOŚCI MIODU

Można dodawać go do ciast, np. do świątecznych pierników. Oprócz walorów smakowych, ma zastosowanie, w zależności od rodzaju, w leczeniu chorób. Za jego pomocą można kurować się podczas przeziębień wypijając go z ciepłym mlekiem lub herbatą. Przyspiesza gojenie ran, obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała miażdżycy czy wspomaga pracę wątroby i serca. To tylko niektóre z wielu zalet spożywania miodu.

CO KRYJE W SOBIE MIÓD?

Zdecydowanie największą częścią tego produktu są cukry, sięgają ponad 70%. Występują w nim też kwasy organiczne (m. in glukonowy, jabłkowy) odpowiedzialne za smak, poza nimi smak kształtują także olejki eteryczne (m. in wyższe alkohole alifatyczne, związki polifenolowe). W skład wchodzą również śladowe ilości białka. Miód posiada kilka witamin – B1, B2, B6, A, C. Ze składników mineralnych występuje potas, magnez, wapń, fosfor czy żelazo.

Miód kalorie

Miód ma tę zaletę, że posiada w sobie mniej kalorii niż cukier. Średnio na 100 gramów miodu przypada około 300-400 kalorii wzbogaconych wartościami odżywczymi. Z kolei cukier nie ma żadnych właściwości, choć skupia w sobie mniej kalorii. Jednak nie powinno to zwodzić osób szczególnie uwrażliwionych na liczby, ponieważ miód bardziej zaspokaja naszą potrzebę na węglowodany w organizmie. Zwykły cukier szybciej się spala, przez co nasza energia się zużywa i stajemy się zmęczeni oraz ospali. Miód dysponuje mniejszym indeksem glikemicznym niż popularny cukier sprzedawany w sklepach, co przekłada się na dłuższą energię do funkcjonowania.