O czym muszą pamiętać rodzice, których dzieci są w wieku szkolnym?

Dzieci w wieku szkolnym to wiecznie zabiegane i zajęte wiązki energii! Brzmi to może śmiesznie, ale tak wygląda rzeczywistość. Ich osobowości są już odpowiednio ukształtowane, mają swoje pasje, ale też i zdanie. Rozwijają pewne odrębne zainteresowania i talenty. Zrozumienie potrzeb dziecka w wieku szkolnym może zapewnić rodzicom to, że pomożesz mu zachować jak najlepsze zdrowie, aby mogło być w jak najlepszym stanie. Strategie te mogą również pomóc zaszczepić dziecku zdrowe nawyki na całe życie! Jesteście ciekawi, jak zapewnić dziecku szczęśliwe dzieciństwo?

Dbałość o higienę – to się liczy!

Twoje dziecko w wieku szkolnym może być całkiem niezależne w wielu dziedzinach życia, w tym w swoich nawykach higienicznych. Na przykład, prawdopodobnie samo chce brać prysznic, ale mogą potrzebować niewielkiego nadzoru, aby upewnić się, np. że wymyją cały szampon z włosów.

Podobnie Twoje dziecko w wieku szkolnym powinno mieć już określone w dużym stopniu umiejętności motoryczne, których potrzebuje do samodzielnego mycia zębów, załatwiania potrzeb fizjologicznych i nie tylko. Podczas gdy niektóre dzieci w wieku szkolnym są dość zgodne z dbaniem o swoje ciało, inne mogą potrzebować dodatkowego wsparcia. Im wcześniej wpoisz dziecku odpowiednie nawyki, tym lepiej!

Aktywność fizyczna

Dzieci potrzebują około dwa razy więcej aktywności fizycznej każdego dnia niż dorośli. Szok, prawda? Przerwy z rówieśnikami, zajęcia gimnastyczne w szkole i zajęcia sportowe po lekcjach – to one mogą liczyć się do zaleceń dotyczących aktywności fizycznej Twojego dziecka, ale może to nie wystarczyć.

Włącz więc aktywność fizyczną do swojego życia rodzinnego. Centra Kontroli i Prewencji Chorób zaleciły dzieciom w wieku szkolnym, co najmniej godzinę aktywności fizycznej każdego dnia. Duża część tej aktywności powinna obejmować aktywność aerobową.

Mamy kilka pomysłów na włączenie aktywności fizycznej do codziennego życia:

  • Zajęcia aerobowe: bieganie, gra w piłkę nożną lub jazda na rowerze
  • Zajęcia wzmacniające mięśnie: Przechodzenie przez drabinki na placu zabaw lub wspinanie się po drzewach
  • Zajęcia budujące kości: koszykówka, tenis, bieganie, skakanka lub gry miejskie
  • Zajęcia towarzyskie: Rodzinne spacery, wędrówki, pływanie, gra w łapanie, chodzenie na tor przeszkód lub wspólne kopanie piłki.

Zawsze możesz też postawić na aktywność fizyczną w ramach Akademii Baby English Center. To miejsce, w którym Twoje dziecko może się rozwijać i doskonalić, m.in. podczas zajęć sensorycznych, artystycznych czy warsztatów kulinarnych. Pełną ofertę znajdziesz na stronie Baby English Center w Łodzi: https://babyenglishcenter.pl/akademia/.

Twoje dziecko nauczy się zdrowych nawyków, obserwując Cię, więc upewnij się, że jesteś dobrym wzorem do naśladowania dla aktywności fizycznej.