Zajęcia dla dzieci – dlaczego warto?

Czy zajęcia dodatkowe to jedynie “oklepane” klasyki? W jaki sposób mogą ułatwić funkcjonowanie w szkole? I co łączy naukę szybkiego czytania z rozwojem społecznym? O tym wszystkim przeczytasz w artykule – zapraszamy!

Nie tylko sportowe! Czyli jakie zajęcia dla dzieci są obecnie dostępne?

Bardzo wielu rodziców rezygnuje z zachęcania swych dzieci do zajęć pozalekcyjnych. Kojarzą się one jedynie z klubami sportowymi, harcerstwem, czy szkołami językowymi – do których pociecha może nie mieć upodobania. Jest to jednak wrażenie bardzo mylne. Współcześnie coraz bardziej rozwijają się inicjatywy – takie jak https://akademianauki.pl/ – mające wyposażyć dzieci i młodzież w umiejętności miękkie. Dzięki wzrastającej modzie na rozwój osobisty uczniowie mogą zdobywać takie kompetencje, jak szybkie czytanie, skuteczna nauka, czy kontrolowana pewność siebie. Jakie korzyści płyną z tych umiejętności i co jeszcze można zyskać dzięki zajęciom dla dzieci?

Wsparcie w szkole i poza nią

Przy profesjonalnym organizatorze kursów, możemy mieć pewność, że uwzględnione zostaną wymagania stawiane dzieciom w szkole. Nie oznacza to jednak, że na tego typu zajęciach “wykuwa się” podstawę programową. Celem jest raczej danie narzędzi, które umożliwią samodzielną pracę z nią. Na przykład Akademia Nauki Poznań w swoich szkoleniach bierze pod uwagę poziom edukacji dziecka. Jeżeli jest ono w przedszkolu – będzie miało do czynienia z zapoznaniem ze światem nauki, książek, kształcenia. Wszystko to w sposób dopasowany do wieku; zabawowy. Jeśli z kolei z kursów korzysta młody nastolatek – uczeń 7 czy 8 klasy szkoły podstawowej – która jest już obeznany ze szkołą, otrzyma coś zupełnie innego. Pogłębione opanowanie technik robienia notatek czy uczenia się z podręczników – czyli to, co okaże się szczególnie przydatne po wejściu w o wiele intensywniejszy dydaktycznie świat szkoły średniej. Trzeba jednak podkreślić, że nie są to zdolności, które można wykorzystać jedynie w szkole średniej. U osoby nastawionej na rozwój i kształcenie się, służyć będą przez całe życie; na studiach, przy nauce języków, czy podczas szkoleń zawodowych.

Powiedz “precz” nudzeniu się – zajęcia dla dzieci

Lubimy mówić, że współczesna młodzież “ciągle siedzi na telefonach”. Zapominamy jednak o tym, że przyczyną tego bardzo często jest po prostu znudzenie. Wynika ono z trudności w rozwijaniu pasji – bo młodym brakuje odpowiednich do tego narzędzi – czy niesprzyjającego środowiska, w którym ciężko znaleźć znajomych. Takie inicjatywy, jak wspominane już zajęcia dla dzieci Poznań w Akademii Nauki, często okazują się rozwiązaniem tego problemu. Dzięki szybkiemu czytaniu nastolatek może błyskawicznie przeglądać dziesiątki książek czy czasopism, szukając “tego czegoś”, a przedszkolak poprzez eksperymenty doświadczy fascynującego świata nauki. Jest to zarazem okazja do poznania zmotywowanych do zdobywania wiedzy rówieśników, o zbliżonych zainteresowaniach – a ambitne towarzystwo rozwija bardziej, niż jakakolwiek szkoła.

Krótka ściągawka

Podsumowując, jako korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach dla dzieci, można wymienić:

  • rozwój umiejętności miękkich
  • przystosowanie do dynamicznego świata
  • mniej stresu związanego ze szkołą
  • poprawę samopoczucia
  • pomoc w odnajdywaniu hobby
  • nawiązywanie relacji towarzyskich

Warto więc zapisać swoje dziecko na zajęcia dodatkowe, aby mogło rozwijać swoje hobby i umiejętności.