W jaki sposób zapanować nad wydatkami

Stała praca i regularne zarobki to jeden z najważniejszych czynników zapewniających stabilizację w codziennym życiu. Trudno we współczesnym świecie wyobrazić sobie życie bez pracy czy pieniędzy: są potrzebne do polepszenia jakości życia, spłaty zaciągniętych zobowiązań, pomagają realizować pasje i spełniać marzenia. Chociaż zarabianie pieniędzy nie należy do rzeczy łatwych to znacznie trudniejsze może okazać się oszczędzanie, nawet niewielkich sum. Wielu ludzi wydaje wszystko, co zarabia a niektórzy pod koniec miesiąca mają trudności finansowe. Większy i niespodziewany wydatek okazuje się być ogromnym wyzwaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest skrupulatne i regularne planowanie domowego budżetu, dzięki czemu uwzględnimy wszystkie wydatki i zwrócimy uwagę, na czym można zaoszczędzić, z czego zrezygnować.

Wydatki stałe

Domowy budżet składa się z dwóch głównych kategorii: to środek, którymi dysponujemy i wydatki, które musimy ponieść. Te z kolei dzielą się na stałe i jednorazowe (nieregularne). Do grupy wydatków stałych zaliczamy wszystkie opłaty i zobowiązania czyli opłaty za prąd, gaz, czynsz, telewizję, Internet, spłatę kredytów, stałe zlecenia, bilety na komunikację miejską itp. Wydatki stałe to również potrzeby konsumpcyjne czyli żywność, środki higieniczne i kosmetyczne czy potrzeby kulturalne i rozrywkowe. Podsumowując je, zauważymy jak wiele wydajemy każdego miesiąca. Jeżeli po odliczeniu wydatków od dochodów, jesteśmy na plusie to znaczy, że otrzymujemy nadwyżkę, którą możemy zaoszczędzić. Jeżeli środków nam brakuje, wówczas powinniśmy zastanowić się na czym możemy zaoszczędzić a z czego zrezygnować.

Wydatki jednorazowe i finansowanie

Wiele osób w budżecie domowym uwzględnia jedynie wydatki stałe zupełnie zapominając o tych, które pojawiają się nieregularnie ale także odgrywają znaczącą rolę. Aby obraz naszych finansów był pełny, trzeba uwzględnić również je. Są to wydatki na remonty, kupno czy naprawa urządzeń AGD i sprzętu, wyjazdy na urlop, prezenty okolicznościowe, wizyty lekarskie i leki, naprawa/przegląd samochodu czy droższe ubrania. Takie wydatki potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie warto więc zawczasu się na nie przygotować. Dzięki temu, odkładając pewną sumę pieniędzy “na czarną godzinę” będziemy zabezpieczeni i możemy spać spokojnie.
Pozostałą nadwyżkę (czyli oszczędności) możemy ulokować w banku, na koncie oszczędnościowym lub zainwestować. Możemy również odkładać pieniądze na konkretny cel taki jak przyszłość naszych dzieci lub dodatkowe konto emerytalne.